نیازمندیهای ایران

دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

مدارک مورد نیاز جهت اخذ رتبه مشاور

ثبت کریم خان در این مقاله مدارک لازم برای اخذ رتبه مشاور را پیش روی شما قرار می دهد.رتبه بندی یا گرید یک نوع معیار صلاحیت گذاری طبق استانداردهای تعریف شده می باشد که به وسیله معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری اتخاذ می شود.رتبه بندی بنا بر به میزان توانایی شرکت ها (طبق نفرات و سوابق آن ها،تجربه ی کاری و ارائه بیمه یا نامه از تامین اجتماعی مبنی بر صحت انجام قرارداد مربوطه، توان مالی محاسبه شده شرکت طبق اظهارنامه مالیاتی آخرین سال کاری) انجام می گیرد.برای رتبه بندی شرکت های مشاور مضاف بر نیروی فنی و مهندسی،امکانات فنی و نرم افزاری آن شرکت ها نیز ارزیابی می گردد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ رتبه مشاور

 

رتبه بندی یک شرکت در بخش های زیر صورت می گیرد:

    رتبه بندی پیمانکاری
    رتبه بندی مشاوران
    رتبه بندی اندوه سازان
    رتبه بندی شرکت های EPC
    رتبه بندی شرکت های انفورماتیک

مدارک لازم به منظور اخذ رتبه مشاور

    اصل گواهینامه رتبه بندی در صورت دارا بودن رتبه قبلی
    آخرین صورتجلسه سهامداران
    کپی شناسنامه و کارت ملی و مدارک تحصیلی در قطع A4
    کپی کارت پایان خدمت فارغ التحصیلان تا ۳ سال گذشته
    کپی برابر اصل مدارک تحصیلی و اصل مدارک تحصیلی برای بازدید کارشناس
    کپی برابر اصل روزنامه های رسمی و اوراق ثبتی شامل:شرکتنامه و تقاضانامه،اساسنامه از طریق سازمان ثبت شرکت ها
    تعهدنامه سازمان یا تعهد نامه محضری و تعهد نامه منع مداخله کارکنان دولت.
    اصل پرینت گواهی تامین اجتماعی
    اظهارنامه مالیاتی تایید شده توسط سر ممیز مالیاتی مربوطه شامل ترازنامه و جدول شماره ۶ همین طور جدول سود و زیان یا جدول شماره ۵
    تاییدیه کارکردها شامل:مفاصا حساب بیمه،سند ذیحسابی،آخرین صورت وضعیت تایید شده به واسطه کارفرمای اصلی به انضمام نامه گواهی تایید کار انجام شده در سربرگ کارفرما جهت اخذ رتبه مشاور
    سابقه کار شرکت های ذکر شده در پرینت تامین اجتماعی با قید نوع فعالیت و سمت فرد در آن شرکت (همراه داشتن آدرس و تلفن در سربرگ آن شرکت و شماره و تاریخ اجباری می باشد)شرکت های قید شده یا دارای رتبه بوده و یا نمونه قرارداد ارائه گردد.
    کپی موافقتنامه یا قرارداد به همراه تاییدیه کارکردها(پشت هر پیمان)
    آدرس و شماره تلفن افراد امتیازآور و سهام داران ۵% و زیر ۵%سهم در سربرگی که شماره تاریخ و آدرس دارد.

در صورت نیاز به هر گونه مشاوره با ثبت کریم خان تماس حاصل فرمایید .

تیم تخصصی ثبت کریم خان،در خدمت پیمانکاران و مشاوران محترم خواهند بود در:

    اخذ و تمدید و ارتقا رتبه ی شرکت های مشاور در حداقل زمان
    اخذ و تمدید و ارتقا رتبه شرکت های پیمانکاری در حداقل زمان
    اخذ و تمدید و ارتقا رتبه شرکت های EPC در حداقل زمان
    رتبه بندی مدرک مهندسین در کوتاه ترین زمان ممکن
    مشاوره و کار گزاری اخذ ضمانت های بانکی
    اخذ گذر واژه دوم جهت ورود به سامانه ساجات
    مشاوره رایگان و کار گزاری نقل و انتقال ۱۰۰%سهام یک شرکت تا انتقال کامل و انجام تغییرات هیئت
    انجام نقل و انتقال سهام در اداره دارایی با استفاده از وکلای متخصص
    اخذ کارت پیمانکاری شهرداری با استفاده از کارآزموده ترین افراد

 • نظرات() 
 • دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

  وظایف و اختیارات مجمع عمومی فوق العاده در رابطه با افزایش سرمایه شرکت سهامی

  ثبت کریم خان در این مقاله در خصوص وظایف و اختیارات مجمع عمومی فوق العاده در رابطه با افزایش سرمایه شرکت سهامی صحبت می کند.
  وظایف و اختیارات مجمع عمومی فوق العاده

  وظایف مجمع عبارت است از : ” افزایش سرمایه ، کاهش سرمایه ، تغییرات اساسنامه ، انحلال شرکت قبل از موعد و یا تغییر نوع شرکت “

  وظایف و اختیارات مجمع عمومی فوق العاده در رابطه با افزایش سرمایه شرکت سهامی
  افزایش سرمایه
  حدود اختیارات مجمع عمومی فوق العاده در خصوص افزایش سرمایه

  افزایش سرمایه به لحاظ حقوقی زمانی صورت می پذیرد که سرمایه شرکت به کل تادیه شده باشد که این افزایش به چهار صورت انجام می گیرد :

      افزایش سرمایه از طریق پرداخت مبلغ اسمی سهم به نقد
      به وسیله تبدیل سود تقسیم نشده یا اندوخته یا عواید حاصله از اضافه ارزش سهام به سرمایه شرکت
      به صورت تبدیل مطالبات نقدی حال شده اشخاص از شرکت به سهام جدید
      بالاخره با تبدیل اوراق قرضه به سهام

  مجمع عمومی فوق العاده می تواند به هیات مدیره اختیار دهد که طی مدت زمان مشخصی که از ۵ سال تجاوز ننماید ، سرمایه شرکت را تا مبلغ مشخصی به یکی از راهکارهای قید شده در ماده ۱۵۹ (ل. ا. ق. ت ) افزایش دهد . ( مواد ۱۶۱ و ۱۶۲ ل. ا. ق. ت) . این تفویض اختیار به هیات مدیره به طور استثناء است ، زیرا افزایش سرمایه در صلاحیت اصلی مجمع عمومی فوق العاده می باشد.
  ۱-افزایش سرمایه از طریق پرداخت مبلغ اسمی سهم به نقد

  شرکت سهامی به منظور ادامه کار و فعالیت تجاری خود از طریق فراهم نمودن سرمایه ضروری اقدام به انتشار سهام جدید عادی می کند و این اقدام در صورتی مثمر الثمر خواهد بود که شرکت به اندازه کافی معتبر باشد در غیر این صورت اگر شرکت متضرر شد و ذخائر خود را نیز مصرف کرده باشد ، بهتر است که به عوض سهام عادی جدید اقدام به صدور سهام ممتازه و یا اوراق قرضه کند.پرواضح است که در صورتی که شرکت مربوطه از فروش سهام عادی جدید خود مطمئن باشد در این صورت نه امتیازی به سهامداران جدید خود می دهد و نه بار مالی پرداخت بهره اوراق قرضه را در مواعد معین به دوش می کشد.

  ارزش اسمی سهام جدید که انتشار می یابد میبایست برابر با بهای اسمی سهام قدیم باشد ، زیرا برابر ماده ۳۲ ( ل. ا. ق. ت) مبلغ اسمی سهام و همچنین قطعات سهام در صورت تجزیه میبایست متساوی باشد. بدین ترتیب ارزش اسمی تمامی سهام شرکت ، در طول مدت حیات شرکت ، چه در ابتدای تاسیس و چه زمان انتشار سهام جدید به دلیل افزایش سرمایه و چه در صورت تجزیه سهام به قطعات باید متساوی باشد.

  مقصود از اضافه ارزش هر سهم که در ماده ۱۶۰ ( ل. ا. ق. ت) اشاره کرده، مبلغی علاوه بر مبلغ اسمی هر سهم است که شرکت می تواند به مناسبت افزایش از پذیره نویسان در خواست کند نماید و دلیل این درخواست نیز این است که سهامداران قدیم شرکت دچار ضرر و زیان نشوند.

  در خصوص پاسخ به این سوال که آیا جمع اضافه ارزش های دریافت شده شرکت از پذیره نویسان جز سرمایه شرکت به شمار می رود و یا می توان آن ها را در زمره منافع و ذخائر شرکت لحاظ کرد ، ماده ۱۶۰ (ل. ا. ق. ت) اختیار تصمیم گیری را به شرکت سپرده و اذعان می دارد : ” شرکت می تواند از عواید حاصله از اضافه ارزش سهام فروخته شده را به اندوخته منتقل سازد یا نقداَ بین صاحبان سابق تقسیم کند یا در ازاء آن سهام جدید به صاحبان سهام سابق بدهد. “

  بر اساس ماده ۱۶۶ (ل. ا. ق. ت ) حق تقدم صاحبان سهام قدیم پیش بینی شده است که می گوید : ” در خرید سهام جدید صاحبان شرکت به نسبت سهامی که مالکند حق تقدم دارند و این حق قابل نقل و انتقال است ، مهلتی که طی آن سهامداران می توانند حق تقدم مذکور را اعمال کنند ، کم تر از ۶۰ روز نخواهد بود . این مهلت از روزی که برای پذیره نویسی تعیین می گردد شروع می شود “.

  مجمع عمومی فوق العاده می تواند در زمان تصویب افزایش سرمایه بواسطه فروش سهام ، حق تقدم سهامداران را نسبت به پذیره نویسی کلیه و یا قسمتی از سهام جدید از آنان سلب کند، به شرط این که این تصمیم بعد از خواندن گزارش هیات مدیره و بازرس و بازرسان شرکت گرفته می شود در غیر این صورت تصمیم ذکر شده باطل خواهد بود . ( ماده ۱۶۷ ل. ا. ق. ت)

  چنانچه حق تقدم در پذیره نویسی سهام جدید از سهامداران قبلی سلب شده ، یا صاحبان سهام از حق تقدم خود در مدت زمان معین استفاده ننمایند ، کلیه یا الباقی سهام جدید ، حسب مورد ، عرضه شده و به متقاضیان فروخته خواهد شد. ( ماده ۱۷۲ ل. ا. ق. ت)

  بر اساس ماده ۱۷۱(ل. ا. ق. ت) گواهینامه حق خرید سهامی که صاحبان سهام حق تقدم در خرید آن را دارند باید شامل نکات ذیل باشد :

      نام و شماره ثبت مرکز اصلی شرکت
      مبلغ سرمایه فعلی و نیز مبلغ افزایش سرمایه شرکت
      تعداد و نوع سهامی که دارنده گواهینامه حق خرید آن را دارد با ذکر مبلغ اسمی سهم و حسب مورد مبلغ اضافه ارزش آن
      نام بانک و مشخصات حساب سپرده ای که وجوه لازم باید در آن پرداخته شود.
      مهلتی که طی آن دارنده گواهینامه می تواند از حق خرید مندرج در گواهینامه استفاده کند.

  گواهینامه ذکر شده میبایست لااقل توسط دونفر که براساس مقرران اساسنامه معین میشود امضا شود.شرکت سهامی عام میبایست پیش از عرضه سهام جدید جهت پذیره نویسی مردم ، ابتدا طرح اعلامیه پذیره نویسی سهام جدید به منظور افزایش سرمایه را به مرجع ثبت شرکت ها ارائه گشته و رسید دریافت نماید ، که اعلامیه ذکر شده بالاجبار باید توسط شرکت امضا شده باشد و نیز شامل نکات مقرر در مواد ۱۷۴ و ۱۷۷ (ل. ا. ق. ت) باشد.

  سپس مراجع ثبت شرکت ها بعد از بررسی طرح اعلامیه ذکر شده و ضمایم مربوط ، اجازه انتشار آن را صادر می نماید و شرکت ، اعلامیه پذیره نویسی سهام افزایش سرمایه را باید علاوه بر روزنامه کثیرالانتشار که آگهی های شرکت در آن منتشر می گردد، لااقل در دو روزنامه کثیرالانتشار دیگر آگهی نماید و نیز در آگهی ذکر شده باید تاریخ شروع پذیره نویسی سهام افزایش سرمایه و تاریخ خاتمه آن که مجموعاَ نباید کمتر از ۲ ماه باشد ذکر گردد.

  در صورتی که میزان سهام خریداری شده ، بیش از کل سهم تعیین شده به منظور افزایش سرمایه باشد ، هیات مدیره میبایست نسبت به تعدیل سهام ذکر شده با تعیین تعداد سهام هر خریدار ، دستور استرداد وجه سهام اضافه خریداری شده را به بانک مربوط صادر نماید . ( ماده ۸۸۱ ل. ا. ق. ت)

  براساس ماده ۸۲ (ل. ا. ق. ت) و ماده ۷۶ همان قانون ، در صورتی که قسمتی از افزایش سرمایه به صورت غیر نقدی تادیه شود ، باید بدواَ آورده های غیر نقدی ، براساس نظر کتبی کارشناس رسمی وزارت دادگستری ارزیابی شود و گزارش مربوط به ارزیابی آورده ه های غیر نقدی در اختیار مجمع عمومی فوق العاده قرار گیرد.

  در صورتی که آورده های غیر نقدی یا مزایایی که دریافت شده توسط مجمع عمومی فوق العاده قرار تصویب شود، دومین جلسه مجمع اخیر که حد نصاب آن حضور بیش از نصف پذیره نویسان هر مقدار سهام جدید و صاحبان سهام شرکت است ، به فاصله مدتی که از یک ماه بیشتر نشود و در فاصله دو جلسه ذکر شده ، صاحبان آورده های غیر نقدی که آورده آن ها تصویب نشده ، می توانند تعهد غیر نقدی خود را به تعهد نقدی تبدیل و مبلغ معادل آن را پرداخت نمایند و همچنین افرادی که مزایای مورد در خواست آنها از جانب مجمع عمومی فوق العاده پذیرفته نشده است در صورت تمایل می توانند از مزایای ذکر شده انصراف داده و در شرکت باقی بمانند.

  در شرکت سهامی خاص ، قانونگذار تشریفات کم تری جهت افزایش سرمایه به واسطه صدور سهام قائل شده است. جهت ثبت افزایش شرکت ذکر شده تنها ارائه اظهارنامه به انضمام مدارک مندرج در ماده ۱۸۳ ناظر به ماده ۱۶۹ (ل. ا. ق. ت ) کافی خواهد بود.

  به منظور افزایش سرمایه در شرکت سهامی خاص بواسطه فروش سهام جدید ، مجمع عمومی فوق العاده میبایست طبق پیشنهاد هیات مدیره و بعد از قرائت گزارش بازرس یا بازرسان شرکت در این خصوص مراتب را مورد تصویب قرار دهند.

  چنانچه که سلب حق تقدم در پذیره نویسی سهام جدید ، از بعضی سهامداران به نفع برخی دیگر انجام گیرد ، صاحبان سهامی که سهام جدید برای تخصیص به آنان در نظر گرفته شده است ، حق شرکت در اخذ رای در خصوص سلب حق تقدم مورد بحث ندارند و درحد نصاب رسمیت جلسه و اکثریت برای تصمیم گیری نیز آرای آنان به حساب نخواهد آمد و همچنین مهلتی که طی آن صاحبان سهام می توانند حق تقدم خود را در خرید سهام جدید به مناسبت افزایش سرمایه شرکت اعمال کنند، حداقل ۶۰ روز خواهد بود و این مهلت از روزی که برای پذیره نویسی معین می شود آغاز می گردد. ( مواد ۱۶۶ ، ۱۶۷ و ۱۶۸ ل. ا. ق. ت)

  شرکت سهامی خاص نمی تواند در اساسنامه خود اختیار افزایش سرمایه را برای هیات مدیره تفویض نماید و در ضمن تا زمانی که سرمایه شرکت کلاَ پرداخت نشده باشد ، افزایش سرمایه مجاز نخواهد بود . ( مواد ۱۶۴ و ۱۶۵ ل. ا. ق. ت)
  ۲- افزایش سرمایه به واسطه تبدیل سود تقسیم نشده یا اندوخته یا عواید حاصله از اضافه ارزش سهام به سرمایه شرکت

  سود قابل تقسیم عبارت است از سود خالص در هر سال مالی منهای زیان های سال های مالی قبل و اندوخته ها ( اختیاری ، مالیاتی ، قانونی ) و حسب مورد به علاوه سود قابل تقسیم سال های قبل که تقسیم نشده ، منهای پاداش اعضای موظف هیات مدیره با در نظر گرفتن شرایط مقرر در ماده ۲۴۱ ( تلفیقی از مواد ۲۳۸ و ۲۳۹ و ۲۴۱ ل. ا. ق. ت)

  اگر شرکت قصد داشته باشد سود تقسیم نشده یا اندوخته و یا عواید حاصله از اضافه ارزش سهام را تبدیل به سرمایه کند ( بند ۳ از ماده ۱۵۸ ل. ا. ق. ت) ، در این حالت شرکت با استفاده از منابع مالی مربوط از یک نوع خود کفایی برخوردار می باشد و چون سهامداران شرکت هیچ مبلغ جدیدی از بابت افزایش سرمایه ذکر شده پرداخت نمی کنند ، بنابراین توزیع اوراق تعهد سهام بین صاحبان سهام ، از جانب شرکت برای پذیره نویسی و به طریق اولی ، انتشار اعلامیه و آگهی مربوط به پذیره نویسی اجباری نخواهد بود.

  براساس تبصره ۲ از ماده ۱۵۸ ( ل. ا. ق. ت) انتقال اندوخته قانونی به سرمایه ممنوع شده است و این امر شاید به منظور تضمین بیشتر مطالبات اشخاص ثالث از شرکت بوده است ، ولی عملاَ اگر اندوخته های قانونی به سرمایه منتقل شود ، موجب افزایش سرمایه شرکت خواهد بود و چنین اقدامی به نفع طلبکاران شرکت می باشد نه به ضرر آنان ، گرچه ممکن است اندوخته مذکور با صدور سهام جدید مجانی بین سهامداران تقسیم گردد. در صورتی که کلیه صاحبان سهام با افزایش مبلغ اسمی سهام شرکت موافق باشند در این صورت سهام سابق شرکت باطل و به عوض آن ها سهام جدید با مبلغ اسمی بیشتر تعیین شده از طرف شرکت صادر می گردد.

  براساس ماده ۱۸۸ ( ل. ا. ق. ت) زمانی که افزایش سرمایه بواسطه بالا بردن مبلغ اسمی سهام موجود صورت پذیرد ، تمامی افزایش سرمایه میبایست به صورت نقدی پرداخت گردد.

  افزایش سرمایه شرکت سبب افزایش اعتبار آن در برابر اشخاص طرف قرارداد با شرکت به خصوص با بانک ها و موسسات مالی معتبر می شود.
  چنانچه که شرکت ذخائر قابل تقسیم و یا اضافه ارزش سهام فروخته شده را درابتدا میان صاحبان سهام تقسیم و سپس اقدام به صدور سهام جدید با پرداخت مبلغ اسمی نماید ، کاری بیهوده و خواهد بود ، بدین سبب که حتی چنانچه که سهامداران شرکت پس از دریافت سود متعلقه به خود ، مجدداَ آن ها را جهت خرید سهام جدید شرکت به کار ببرد ، شرکت مجبور خواهد بود به منظور پذیره نویسی سهام جدید تشریفات قانونی که نیاز به اتلاف هزینه و زمان دارد را انجام دهد.

  مجمع عمومی فوق العاده می تواند راساَ اقدام به افزایش سرمایه کند یا این کار را به هیات مدیره بسپارد ، در هر حال هیات مدیره میبایست در هر نوبت بعد از افزایش سرمایه حداکثر مدت یک ماه مراتب را ضمن اصلاح اساسنامه در بخش در خصوص میزان سرمایه ثبت شده شرکت ، به منظور ثبت به مرجع ثبت شرکت ها اعلام نماید تا بعد از انجام تشریفات ثبت ، نتیجه به منظور اطلاع عموم آگهی شود . ( مواد ۱۶۱ و ۱۶۲ و ۱۶۳ ل. ا. ق. ت)
  ۳- تبدیل مطالبات نقدی حال شده اشخاص از شرکت به سهام جدید

  براساس ماده ۱۸۵ ( ل. ا. ق. ت) مجمع عمومی فوق العاده مجاز است بواسطه تبدیل مطالبات نقدی حال شده طلبکاران شرکت به سهام جدید ، سرمایه شرکت را افزایش دهد و این در صورتی است که شرکت در فروخته شدن سهام جدید خود مردد باشد زیرا طلبکاران شرکت حاضر نمی شوند بدون کسب امتیازاتی از قبیل سلب حق تقدم خرید سهام جدید از بعضی و یا تمامی سهامداران شرکت ، به تبدیل مطالبات حال شده خود به سهام ذکر شده اقدام کنند ، مگر اینکه شرکت به لحاظ مالی ، وضع موفقیت آمیزی داشته باشد .

  بنابر ماده ۱۸۵ ( ل. ا. ق. ت) مشاهده می شود که برای تبدیل مطالبات نقدی حال نشده افراد به سهام جدید به علاوه بر تصمیم گیری مجمع ذکر شده ، تمایل طلبکاران در تبدیل مطالبات حال شده آنان به سهام جدید، الزامی می باشد.حال باید توجه کرد که آیا بین دین شرکت و دین طلبکار شرکت که پس از خرید سهام جدید ایجاد می شود ، تهاتر حاصل خواهد شد یا خیر ؟

  براساس ماده ۱۸۸ ( ل. ا. ق. ت) که اشاره ای به تهاتر نموده است ، تمامی افزایش سرمایه بواسطه راهکار ذکر شده میبایست به صورت نقدی پرداخت گردد و در زمان پذیره نویسی کلیه سهام جدید ، بر حسب مورد کلاَ پرداخت یا تهاتر شود.

  نظر به اینکه تهاتر قهری نوشته شده در ماده ۲۹۵ قانون مدنی ایران نمی تواند در این مورد مصداق داشته باشد ، در صورتی که طرفین با رعایت مواد ۲۹۸ و ۲۹۹ قانون ذکر شده در شرایط تهاتر توافق نمایند ، آیا بین دیون تهاتر حاصل می شود یا خیر ؟

  مجمع عمومی فوق العاده که تبدیل مطالبات حال شده اشخاص را به سهام جدید برای افزایش سرمایه مورد تصویب قرار داده و طلبکار نیز نسبت به این امر ابراز رضایت نموده است ، تصور نمی شود که به حقوق اشخاص ثالث لطمه وارد شده باشد ، مگر اینکه این شرکت به نفع اشخاص اخیر توقیف گردد.

  در صورتی که طلبکار شرکتی ورقه تعهد سهام جدید شرکت ذکر شده را جهت تبدیل مطالبات خود به سهام پذیره نویسی نماید ، آیا اشخاص ثالث می توانند پیش از ثبت شدن افزایش سرمایه ، دیون شرکت به طلبکار ذکر شده را تامین یا توقیف نمایند؟

  براساس ماده ۱۸۴ ( ل. ا. ق. ت) وجوهی را که به حساب افزایش سرمایه پرداخت می گردد و باید در حساب سپرده مخصوص نیز نگهداری شود قابل تامین و توقیف و انتقال به حساب های شرکت نیست ، مگر اینکه افزایش سرمایه شرکت ذکر شده در مرجع ثبت شرکت ها ثبت شده باشد.

  ورقه تعهد سهم ذکر شده ، در مورد شرکت های سهامی عام میبایست مشتمل بر نکات نوشته شده در ماده ۱۸۶ ( ل. ا. ق. ت) ناظر به ماده ۱۷۹ همان قانون باشد و همچنین شرکت میبایست برای ثبت شدن افزایش سرمایه با تبدیل مطالبات نقدی حاصل شده اشخاص از شرکت به سهام جدید ، مدارک ذکر شده در ماده ۱۸۷ ( ل. ا. ق. ت) را به مرجع ثبت شرکت ها ارائه دهد.
  ۴- تبدیل اوراق قرضه به سهام

  قانونگذار جهت افزایش سرمایه با صدور سهام جدیدی که با اوراق قرضه قابل تبدیل یا تعویض باشد ، تشریفات خاصی به شرح ذیل قائل شده است :

      در صورت قابل تبدیل بودن اوراق قرضه به سهام شرکت ، مجمع عمومی فوق العاده بنا به پیشنهاد هیات مدیره و گزارش خاص بازرسان ، اجازه انتشار اوراق قرضه را می دهد و ضمناً تعیین شرایط و مهلتی ، هیات مدیره را مجاز می کند تا به افزایش سرمایه شرکت بپردازد و هیات مدیره نیز در پایان مهلت معین شده ، معادل مبلغ بازپرداخت نشده اوراق قرضه ای که برای تبدیل به سهام شرکت ارائه شده است ، سرمایه شرکت را افزایش داده و بعد از انجام تشریفات ثبت افزایش ذکر شده در مرجع ثبت شرکت ها سهام جدید انتشار و به صاحبان اوراق ذکر شده معادل مبلغ بازپرداخت نشده اوراق که به شرکت ارائه کرده اند ، تحویل می دهد.
      در تبدیل اوراق قرضه به سهام شرکت حق تقدم سهامداران شرکت در خرید سهام قابل تبدیل ذکر شده ، خود به خود منتفی می باشد.در صورت قابل تعویض بودن اوراق قرضه با سهام شرکت ، مجمع عمومی فوق العاده طبق پیشنهاد هیات مدیره و گزارش مخصوص بازرسان شرکت ، مقارن اجازه انتشار اوراق قرضه ، افزایش سرمایه شرکت را لااقل برابر با مبلغ اسمی اوراق ذکر شده تصویب می کند. این قبیل افزایش سرمایه میبایست پیش از انتشار اوراق قرضه به وسیله یک یا چند بانک و یا موسسه مالی معتبر پذیره نویسی گردد و قرارداد مربوط به این گونه پذیره نویسی و دیگر شرایط مربوط به آن و پذیره نویسان شرکت ، توسط مجمع عمومی فوق العاده سهامداران تصویب گردد وگرنه اعتبار نخواهد داشت.
      با نام بودن اوراق قرضه قابل تعویض با سهام شرکت ،الزامی است ( مواد ۶۱ و ۶۲ ل. ا. ق. ت) و شرکت میبایست اوراق ذکر شده را به صاحبان مربوط انتقال داده ، در دفتر ثبت سهام شرکت ثبت کند. ( مواد ۶۷ و ۶۸ ل. ا. ق. ت)

 • نظرات() 
 • دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

  مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در مناطق آزاد

  ثبت شرکت در مناطق آزاد

  منطقه آزاد به قلمرویی گفته می شود که در داخل یا مجاورت یک بندر قرار گرفته است و در آن تجارت آزاد با دیگر مناطق جهان مجاز شناخته شده است. واردات کالا به مناطق آزاد خلاف مقررات صادرات و واردات و امور گمرکی مناطق آزاد جمهوری اسلامی بوده و از مقررات صادرات و واردات کشور جداست.به همین سبب،از بهترین مناطق جهت ثبت شرکت هم برای اتباع خارجی و هم داخلی به حساب می آید.

  مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در مناطق آزاد

  در ادامه موسسه حقوقی ثبت کریم خان به توضیحات جامع تری در خصوص ثبت شرکت در مناطق آزاد می پردازد.

  ایران ۷ منطقه آزاد تجاری – صنعتی دارد که عبارت است از :

  کیش ، قشم ، چابهار ، ارس ، انزلی ، اروند و ماکو

  طبق ماده ی ۷ ضوابط ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی و مصنوعی در مناطق آزاد به منظور ثبت هر شرکت با موسسه میبایست مدارک ذیل تسلیم گردد:

      اظهارنامه ی ثبت
      اساسنامه ی شرکت
      صورتجلسه ی مجمع عمومی موسسین
      صورتجلسه ی اولین جلسه ی هیات مدیره
      گواهی بانکی از یکی از بانک های منطقه ی معینی بر تودیع حداقل ۳۵% سرمایه ی نقدی
      مجوز فعالیت در منطقه ی صادره توسط سازمان منطقه ی آزاد مربوطه

  این مدارک مربوط به ثبت شرکت ایرانی می باشد، اما به منظور ثبت شعبه یا نمایندگی یک شرکت خارجی براساس ماده ی ۸ ضوابط ثبت شرکت ها اطلاعات و مدارک بیشتری میبایست ارائه گردد،از جمله:

      تعیین نوع شرکت و موضوع فعالیت آن
      مرجع ثبت شرکت مادر و شماره ی ثبت
      معرفی نمایندگان شعبه به منظور دریافت ابلاغیه ها و اخطاریه ها
      معرفی دیگر شعبه ها یا نمایندگی های شرکت در ایران
      تعیین تابعیت شرکت

  تمامی مدارک ارائه شده شرکت خارجی میبایست به زبان فارسی ترجمه ی رسمی شده باشد و حکم نمایندگی فرد مورد نظر به منظور ارائه تقاضای ثبت شعبه میبایست توسط نمایندگی ایران در کشور متبوع شرکت تصدیق شده باشد.براساس مقررات تاسیس و فعالیت موسسات بیمه در مناطق آزاد علی رغم دیگر انواع شرکت های تجاری،تاسیس و ثبت شرکت ها و موسسات بیمه در مناطق آزاد نیازمند کسب مجوز از شرکت بیمه ی مرکزی ایران می باشد.

  ثبت کریم خان ، مجری انواع ثبت شرکت ( سهامی خاص ، با مسئولیت محدود و ..) در سریع ترین زمان در مناطق آزاد تجاری – صنعتی می باشد.

 • نظرات() 
 • دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

  نمونه های عملی ثبت موسسات غیر تجاری

  موسسه حقوقی ثبت کریم خان قصد دارد در این مقاله نمونه های عملی ثبت موسسات غیر تجاری را در اختیار شما قرار دهد.

  نمونه های عملی ثبت موسسات غیر تجاری

   
  اساس نامه ثبت موسسات

  ماده ۱ – اسم و نوع موسسه :
  ماده ۲- موضوع موسسه :
  ماده ۳- مرکز اصلی موسسه و نشانی کامل آن :
  ماده ۴- مبدا تشکیل موسسه و مدت آن :
  ماده ۵- سرمایه موسسه :
  ماده ۶- تابعیت موسسه :
  ماده ۷- لیست موسسین و مشخصات و محل اقامت هر یک و میزان سرمایه آن ها :

  ماده ۸- هیچ کدام از اعضاء موسسه وظیفه ی انتقال تمام و یا بخشی از دارایی و حقوق خود را که در این موسسه را دارد به دیگران نخواهد داشت ، مگر این که رضایت و موافقت دارندگان لااقل ….. سرمایه موسسه جلب شود و انتقال صورت نخواهد گرفت مگر طبق سند رسمی در یکی از دفاتر اسناد رسمی و یا با تنظیم صورت جلسه و ثبت آن در ثبت شرکت ها .

  ماده ۹- مدیران موسسه و اختیارات آن ها و دارندگان حق امضاء در موسسه به ترتیب زیر می باشد :

  ماده ۱۰- ……………… موسسه ، نماینده قانونی موسسه می باشد و می تواند در تمامی امور موسسه مداخله وعمل نماید به خصوص در موارد زیر :

      الف- انجام تمامی امور موسسه از هر جهت و هر گونه
      ب- گشایش حساب جاری و ثابت در بانک ها و بنگاه ها و غیره
      ج- تحصیل هر نوع اعتبار
      د- همکاری با شرکت های دیگر و موسسات و شرکت های مشابه که زمینه ی فعالیت آن ها یکسان باشد.
      ه- عقد هرنوع قرارداد با افراد و بانک ها و شرکت ها و غیره با ذکر هر نوع پاداش و حقوق برای آن ها
      ز- انتخاب وکیل با حق وکالت در توکیل و دادن اختیارات لازم به نامبرده و عزل آن
      ح- مراجعه به ادارات و دوایر دولتی و بانک ها و گمرکات و هویت های حقیقی و حقوقی دیگر برای انجام تمامی اموری که مرتبط به این موسسه می باشد .
      ط- هر تصمیمی را که ………موسسه برای انجام تمامی اموری که مربوط به توسعه هدف و منظور موسسه لازم و مقتضی باشد و به …………لحاظ گردد دارای اعتبار و قابل اجرا می باشد .

  ماده ۱۱- ……….. می تواند تمام و یا قسمتی از اختیارات و حق امضاء خود را براساس وکالت نامه رسمی به عضو دیگر موسسه و یا اشخاص ثالث واگذار کند و در وکالت نامه مزبور می بایست حدود و اختیارات وکیل به طور روشن و صریح ذکر گردد .

  ماده ۱۲- ………….. انحلال موسسه : منحل شدن موسسه با رضایت و به تصویب عده ای از افراد که دارای اکثریت عددی بوده و نیز حداقل دارای ۵۵% کل دارایی موسسه باشند به عمل خواهد آمد و مجمع عمومی که رای به منحل شدن موسسه داد یک یا چند نفر از بین اعضاء و یا از خارج به سمت مدیر تصفیه انتخاب می شوند .
  ماده ۱۳-…………….هر نوع تغییری در موارد این اساس نامه از جمله کم کردن یا زیاد کردن دارایی موسسه ، ورود و خروج اعضاء موسسه ، اصلاح یا الحاقی نسبت به مفاد اساس نامه ، انتخاب اعضاء موسسه و بالاخره تمامی تصمیم های لازم برای تغییر و تبدیل مواد اساس نامه می بایست با رضایت ………… باشد.

  ماده ۱۴- ………….. تشکیل مجامع عمومی اعم از عادی و یا فوق العاده طبق دعوت هر یک از مدیران موسسه به وسیله ارسال نامه کتبی انجام خواهد شد و فاصله بین تاریخ دعوت تا روز تشکیل جلسه حدااقل ده روز و در صورت حضور تمامی اعضاء در جلسه احتیاجی به دعوت مزبور نیست و مجمع می تواند نسبت به اتخاذ تصمیم های لازم عمل کند .

  ماده ۱۵- ……….. اختلاف های حاصله بین اعضاء موسسه به وسیله داوری برطرف می شود.

  ماده ۱۶-…………در سایر موضوعاتی که در این اساس نامه ذکر نشده است طبق مقررات قانونی تجارت آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجاری مصوب ۱۳۳۷ انجام خواهد شد.
  صورت جلسه مجمع عمومی موسسه

  در ساعت ده صبح روز …………….. اولین جلسه موسسین با حضور تمامی اعضاء موسس امضاء کنندگان ذیل در آدرس موسسه تشکیل و تصمیمات زیر به اتفاق آراء مورد تصویب قرار گرفت.

      اساسنامه موسسه مشتمل بر ۱۵ ماده تصویب و به امضاء رسید.
      مدیران و دارندگان حق امضاء موسسه بر طبق ۷ اساس نامه تعیین شدند.
      تقاضانامه چاپی مرتبط با ثبت موسسه نیز امضاء شد.
      سرمایه موسسه در تحویل و اختیار ….. موسسه قرار گرفت.
       ……………. با امضاء ذیل این صورت جلسه دریافت آن را اعلام می دارد.
      تمامی افراد موسس با امضاء ذیل صورت جلسه ، قبولی سمت نمودند.
      …………. به وکالت و اختیار تام و تمام داده شد که با مراجعه به اداره ثبت شرکت ها نسبت به ثبت این موسسه عمل و ذیل ثبت دفاتر را امضاء کند.
      جلسه در ساعت ۱۲ ظهر همان روز به پایان رسید و این صورت جلسه به امضاء تمامی افراد موسس به شرح ذیل رسید :
      ۱-. …………………………… ۲- …………………………………..

  صورت جلسه مجمع عمومی شریک ها و موسسین

  جلسه مجمع عمومی شرکاء و موسسین شرکت …………….. با مسئولیت محدود
  در ساعت ۱۰ صبح روز ……………………. اولین جلسه مجمع عمومی شرکاء و موسسین شرکت ذکرشده با حضور تمامی شرکاء در محل شرکت تشکیل و تصمیم های زیر با اتفاق آراء تصویب خواهد شد:

      اساسنامه شرکت مشتمل بر ۲۴ ماده تنظیم و به تصویب تمامی شریک ها رسید.
      اظهارنامه و شرکت نامه رسمی شرکت نیز امضاء شد.
      جهت انتخاب اعضاء هیات مدیره و دارندگان حق امضاء اخذ رای انجام شد و در نتیجه :
      امضای تمامی اوراق و اسناد بهادار و تعهد آور شرکت از جمله چک – سفته – بروات – قراردادها با امضاء ………………همراه با مهر شرکت دارای اعتبار می باشد.
      هر یک از اعضاء هیات مدیره با امضاء زیر این صورت جلسه سمت خود را قبول کردند.
      مبلغ ……………. ریال دارایی شرکت که از طرف تمامی شریک ها پرداخت شده تحویل و در اختیار ……………. شرکت قرار گرفت و …………… با امضاء ذیل این صورت جلسه دریافت آن را اعلام می دارد .
      به ………….. وکالت و اختیار تام داده شد تا با مراجعه به اداره ثبت شرکت ها و پرداخت حق الثبت و هزینه آگهی های مربوط ذیل ثبت دفاتر مربوطه را در اداره ثبت شرکت ها امضاء نماید.

  چون موضوع دیگری برای بحث نبود جلسه در ساعت …………….. همان روزپایان یافت .

  امضاء شرکاء

 • نظرات() 
 • دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

  بهترین نوع شرکت برای ثبت کدام است ؟

  از اقدامات اولیه به منظور ثبت شرکتها تصمیم گیری به منظور تعیین نوع و قالب شرکتها می باشد.انتخاب نوع شرکت به اهداف اعضا در آینده ، نوع فعالیت افراد، میزان مسئولیت هر یک از شرکا ، تعداد افراد عضو و .. وابسته است. مطالعات تاریخی و بازرگانی نشان می دهد از بین شرکتهای هفت گانه ، ( شرکتهای سهامی – تضامنی – نسبی- با مسئولیت محدود – شرکتهای تعاونی – شرکتهای مختلط سهامی – شرکتهای مختلط غیر سهامی ) شرکتهای سهامی ، با مسئولیت محدود ، تضامنی و نسبی در زمره شرکتهای فعال در امر تجارت و امور بازرگانی به حساب می آید که در قیاس بین این شرکتها ، شرکتهای با مسئولیت محدود و سهامی خاص ،بیشتر از آن ها استقبال می گردد.

  بهترین نوع شرکت برای ثبت کدام است ؟

  در مقابل ، شرکتهای مختلط غیر سهامی – مختلط سهامی و تعاونی چندان در زمینه تجارت و بازرگانی و امور انتفاعی ، نبوده و حذف و ابطال آن ها از زمره شرکتهای بازرگانی هیچگونه خلاء یا مشکلی در این باره به وجود نمی آورد.زیرا مجموع شرکتهای مختلط سهامی و غیرسهامی که از زمان تصویب قانون تجارت تا پایان دهه ۸۰ تاسیس شده اند کمتر از و بسیاری از همین تعداد اندک نیز به فاصله کمی از زمان ایجاد ، منحل و یا بلااستفاده رها شده اند. شرکتهای تعاونی نیز عمدتاَ در جهت رفاه حال شرکاء تشکیل گردیده و عملاَ در عدد شرکتهای تجاری و انتفاعی محسوب نمی شوند.

  در ادامه ی مطلب، جهت تسهیل در انتخاب نوع شرکت، ضمن بررسی شرکتهای سهامی خاص و با مسئولیت محدود به عنوان متداول ترین نوع شرکتها ، به محاسن و معایب آن ها و تفاوت هایشان با یکدیگر می پردازیم و در آخر مشخصات عمومی سایر شرکتها را شرح می دهیم . بدیهی است برای انتخاب درست تعیین نوع شرکتها در قدم اول می بایست نسبت به ویژگی ها ی انواع شرکتهای تجاری آشنایی کامل داشته باشید.

  شایان ذکر است علاوه بر مطالعه ی نوشتار حاضر ، در صورت نیاز به هر گونه مشاوره می توانید با همکاران توانمند ما در ثبت شرکت کریم خان تماس حاصل فرمایید . کارشناسان ما در این مرکز، می توانند از طریق مشاوره ی تخصصی رایگان شما را راهنمایی کنند.
  ۱- شرکت سهامی خاص

  «شرکتهایی که تمام سرمایه ی آن ها در موقع تاسیس منحصراَ توسط موسسین تامین گردیده است،شرکت سهامی خاص نامیده می شوند».
  سرمایه ی شرکتهای سهامی خاص نباید کمتر از یک میلیون ریال باشد.در صورتی که به عللی سرمایه ی شرکتها تقلیل پیدا کند باید شرکا در ظرف یکسال آن را جبران والا شرکتها را به نوع دیگر از شرکتها از قبیل با مسئولیت محدود یا تضامنی تبدیل نمایند. همچنین، سرمایه ی شرکتها به وسیله ی خود موسسین تامین می شود و حق صدور اعلامیه ی پذیره نویسی را ندارند.در نام شرکتها باید کلمه ی «خاص» قبل از ذکر نام شرکتها و یا بعد از آن بلافاصله اضافه شود و این کلمه در کلیه ی نوشتجات شرکتها و آگهی ها باید رعایت گردد.
  شرکتهای سهامی خاص برای چه فعالیت هایی مناسبند؟

  شرکتهای سهامی خاص ، به طور کلی محدودیتی برای فعالیت ندارند و قانونگذار شرکتهای سهامی را هر چند فعالیت آن تجاری نباشد شرکت بازرگانی و تجاری محسوب می نماید.

  در ادامه موسسه حقوقی ثبت کریم خان در خصوص شرایط لازم جهت ثبت شرکتهای سهامی خاص به چندی از موارد اشاره می نماید.
  شرایط لازم جهت ثبت شرکت سهامی خاص

  ۱-حداقل ۳ نفر عضو اصلی در شرکت که به سن قانونی رسیده باشند. ( ۱۸ سال تمام )
  ۲- حداقل سرمایه شرکتها ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال باشد.
  ۳- در بدو تاسیس حداقل ۳۵% سرمایه به صورت نقدی باید به حساب شرکتها تودیع شود.
  ۴- در صورت سرمایه غیر نقدی ( در صورت وجود ) باید به تفکیک تقویم و در اظهارنامه منعکس گردد.
  ۵- سرمایه شرکتها صرفاَ توسط موسسین تامین می شود.موسسین شرکت،نسبت به کلیه اعمال و اقداماتی که به منظور تاسیس و به ثبت رسانیدن شرکت انجام می دهند،مسوولیت تضامنی عدد است.تا وقتی زمانی که شرکتها ثبت نشده اند،صدور ورقه سهم یا گواهینامه موقت سهم ممنوع می باشد.در صورت تخلف امضاء کنندگان آن ها،مسوول جبران خسارات اشخاص ثالث خواهند بود.
  ۶- اعضاء هیات مدیره باید حداقل از ۲ نفر تشکیل گردد و اعضا و هیات مدیره باید حداقل دارنده یک سهم باشند و اعضا و هیات مدیره نباید دارای سوء پیشینه کیفری باشند.

  برای تشکیل شرکتهای سهامی خاص رعایت نکات ذیل الزامی است :

      اساسنامه شرکتها باید توسط کلیه سهامداران امضا شده باشد.
      اظهارنامه مبنی بر تعهد تمامی سهام و گواهینامه بانکی حاکی از تادیه قسمت نقدی آن که نباید کمتر از ۳۵ % کل سهام باشد.اظهارنامه ذکر شده باید توسط تمامی سهامداران امضا شده باشد. همچنین تادیه و تقویم سرمایه غیرنقدی و تفکیک آن در اظهارنامه و ذکر سهام ممتازه در صورت وجود این سهام
      انتخاب اولین مدیران و بازرس یا بازرسان شرکت که میبایست در صورت جلسه ای ذکر گشته و توسط تمام سهامداران امضا گردد. و به امضای کلیه سهامداران رسیده باشد.
      ذکر نام روزنامه کثیرالانتشاری که هر گونه آگهی در خصوص شرکتها تا تشکیل اولین مجمع عمومی عادی در آن منتشر خواهد شد.

  از آن جا که طرح و تصویب اساسنامه و انتخاب مدیران و بازرسان و تعیین روزنامه و تنظیم اظهارنامه و … الزاما میبایست به واسطه کلیه موسسین صورت پذیرد این گونه استنباط می گردد که در شرکتهای سهامی خاص تمامی تصمیم گیری ها در ابتدای تاسیس شرکتها صورت می پذیرد.
  مسئولیت شرکا در شرکتهای سهامی خاص «به میزان مبلغ اسمی سهام هر شریک» می باشد.
  مزایای شرکت سهامی خاص

      تجمع سرمایه های کوچک

  می توان با جمع آوری سرمایه های کوچک فعالیت های تجاری انجام داد.

      سهولت نقل و انتقال سهام

  از آن جاییکه سرمایه سهامداران در شرکتهای سهامی به قطعات کوچکتری به نام سهام تقسیم شده و در برخی مواقع سهام مذکور بی نام نیز می باشد ، بنابراین نقل و انتقال آن به سهولت انجام می پذیرد.

      تعیین هیات مدیره در شرکتهای سهامی

  طبق ماده ۱۷۰ قانون تجارت شرکتهای سهامی توسط یک هیات مدیره بواسطه صاحبان سهام انتخاب شده اند.

      محدودیت مسئولیت سهامداران در شرکتهای سهامی

  یکی از مشخصات مهم شرکتهای سهامی ، محدود بودن مسئولیت سهامداران در قبال سهام آن ها می باشد.
  معایب شرکت سهامی خاص

      وجود مقررات بیشتر در شرکتهای سهامی

  وجود مقررات بیشتر در شرکتهای سهامی ، بر عکس شرکتهای تضامنی بسیار مهم و پیچیده تر است. زیرا وجود مقرراتی از قبیل چگونگی تقسیم سود و زیان و نحوه نگهداری دفاتر مالی و نحوه تشکیل مجامع عمومی و نحوه گزارش سود و زیان به سهامداران و … در شرکتهای سهامی به مراتب پیچیده تر از شرکتهای تک مالی و تضامنی است .

  وجود مالیات بردرآمد در شرکتهای سهامی به سبب اعمال کنترل های قانونی و طبق قواعد و قوانین مالیات های مستقیم می بایست ابتدا ۱۰ % از درآمد مشمول مالیات به عنوان مالیات شرکتها محاسبه و به ترتیب مقرر در قانون مربوطه به عنوان مالیات قابل پرداخت در نظر گرفته شود.
  شرکت با مسئولیت محدود

  شرکت با مسئولیت محدود ، به شرکتی اطلاق می شود که بین دو یا چند نفر جهت انجام کارهای تجاری بوجود آمده است و هر یک از شرکاء بدون اینکه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد ، تنها تا میزان سرمایه خود در شرکتها قروض و تعهدات شرکتها را به عهده دارد . در اسم شرکت میبایست الزاماً عبارت ( با مسئولیت محدود ) ذکر گردد و همچنین اسم شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکاء باشد وگرنه شریکی که اسم او در اسم شرکت آورده شده و در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن را در شرکت تضامنی خواهد داشت . ( م ۹۵ ق.ت )

  حداقل تعداد شرکاء در شرکتهای با مسئولیت محدود دو نفر خواهد بود. ( م ۹۴ ق. ت) . در هر شرکت با مسئولیت محدود که تعداد شرکاء بیشتر از ۱۲ نفر باشند میبایست دارای هیات نظار بوده و هیات نظار لااقل سالی یک مرتبه مجمع عمومی شرکاء را تشکیل دهد . ( م ۱۰۹ ق. ت) هیات نظار ترکیبی از ۳ نفر بوده که از میان شرکاء برای مدت یک سال برگزیده می شوند و اعضای هیات نظار نباید از اعضای هیات مدیره شرکت باشند.
  همچنین ، به منظور ثبت شرکت با مسئولیت محدود ، حداقل سرمایه با توجه به رویه و حداقل مبلغ دریافت حق الثبت یک میلیون ریال می باشد.
  شرکتهای با مسئولیت محدود برای چه فعالیت هایی مناسبند ؟

  این نوع از شرکتها فاقد محدودیت فعالیتی هستند و می توانند در تمامی امور بازرگانی ، مهندسی ، صنعتی ، فناوری اطلاعات و دیگر اصناف فعالیت نمایند. در کل ، شرکتهای با مسئولیت محدود برای موضوعاتی از قبیل آرایشی ، بهداشتی ، آشامیدنی ، مواد غذایی ، خرید ، فروش ، صادرات ، واردات و به طور کلی تمامی موضوعاتی که نیاز به شرکت در مناقصات و مزایدات دولتی و خصوصی ندارند بسیار می باشند.
  شرایط لازم به منظور ثبت شرکت با مسئولیت محدود

  قرارداد شرکت با مسئولیت محدود، چون هر قرارداد دیگری میبایست دارای شرایط صحت نوشته شده در ماده ۱۹۰ قانون مدنی بوده و مخالفتی با مفاد ماده ۹۷۵ قانون اخیر نیز نداشته باشد.بنابراین ، شرکت با مسئولیت محدود زمانی می تواند تشکیل شود که شرکا اهلیت و رضایت داشته باشند ، موضوع شرکت – که البته باید تجاری باشد – معین باشد و مخالف قانون نباشد ، برای معامله مشروع باشد و قرارداد شرکت با نظم عمومی مغایرت نداشته باشد.علاوه بر این ، تحقق شرایط خاص قرارداد شرکت ( تجاری ) نیز لازم است تا شرکت با مسئولیت محدود بتواند تشکیل شود.
  مانند هر شرکت دیگری ، تشکیل شرکت با مسئولیت محدود بستگی به آوردن حصه از جانب هر یک از شرکاء ، قصد همکاری به منظور بردن سود ، و تقسیم سود و زیان بین تمام شرکا دارد.در این باره تفاوتی بین شرکت با مسئولیت محدود و شرکتهای دیگر وجود ندارد.

  اما بر تشکیل شرکت با مسئولیت محدود شرایطی حاکم است که ثبت کریم خان به طور مختصر به شرح آن می پردازد.
  شرایط تشکیل شرکت با مسئولیت محدود
  الف- شرایط شکلی تشکیل شرکت

  تشکیل شرکت با مسئولیت محدود باید براساس قرارداد کتبی بین شرکا باشد و تمامی شرکا باید این قرارداد را شخصاَ یا توسط وکیل دارای اختیار امضا کنند.این قرارداد میبایست حتماَ به شکل رسمی تنظیم شود وگرنه براساس مواد ۴۷ و ۴۸ قانون ثبت بلا اثر خواهد بود.
  در شرکتنامه میبایست صراحتا ذکر گردد که سهم الشرکه های غیر نقدی هر هر یک به چه میزان آورده شده است.این نکته که موضوع ماده ۹۷ قانون تجارت می باشد،تنها نکته ای نیست که باید در شرکتنامه ذکر شود ، اما اهمیت آن از دیگر نکات بیشتر است؛ زیرا قانون گذار عدم ذکر آن را در قرارداد شرکت ، سبب باطل شدن قرارداد تلقی کرده است.( ماده ۱۰۰ ق.ت )

  البته تنها چیزی که سبب بطلان قرارداد شرکت می شود، ذکر نکردن میزان تقویمی سهم الشرکه های غیر نقدی است.بنابراین، هر گاه در شرکتنامه میزان سرمایه نقدی ذکر نشده باشد و یا صراحتاً ذکر نشده باشد که سرمایه کلاَ یا جزئاَ پرداخت شده است یا خیر ، قرارداد شرکت باطل نیست.

  اما در مواد ۱۰۷ ، ۱۰۸ و ۱۱۱ قانون تجارت به ” اساسنامه ” شرکت با مسئولیت محدود نیز اشاره شده است.آیا وجود اساسنامه ، مضاف بر شرکتنامه برای تشکیل شرکت ضروری است یا خیر ؟پاسخ این سوال منفی است و بیشتر اوقات در عمل برای این نوع شرکت اساسنامه تنظیم نمی شود و این امر ، چنانچه در شرکتنامه کلیه موارد لازم در خصوص شرکت ذکر شده باشد ، الزامی و ضروری نیست.

  علی الاصول در شرکتنامه میبایست به چند نکته اشاره شود این نکات عبارتند از: سهم هر یک از شرکا در سود و زیان ، اینکه سرمایه شرکت پرداخت شده است و اینکه مدیران شرکت دارای چه اختیاری خواهند بود.با این وجود ،ذکر نشدن این نکات سبب بی اعتبار شدن شرکت نخواهد بود.اسم شرکت هم باید در شرکتنامه ذکر شود که نباید متضمن اسم هیچ یک از شرکا باشد وگرنه شریکی که اسم او در اسم شرکت ذکر شده ، در برابر اشخاص ثالث ، حکم شریک ضامن در شرکت تضامنی را خواهد داشت.( ماده ۹۵ ق.ت)
  ب- شرایط ماهوی تشکیل شرکت

  قواعد ماهوی در خصوص تشکیل شرکت با مسئولیت محدود عمدتاَ به سبب حفظ حقوق اشخاص ثالث ، یعنی طلبکاران شرکت ، وضع شده اند.این شرایط را می توان به دو دسته تقسیم کرد: شرایط در خصوص شرکا و شرایط در خصوص سرمایه شرکت
  ۱٫شرایط راجع به شرکا

  در قانون تجارت،شرکت با مسئولیت محدود میبایست حداقل دو شریک داشته باشد.قانون تجارت سقفی برای تعداد شرکا مشخص نکرده است.بنابراین ، این شرکت می تواند متضمن هر تعداد شریک باشد.
  ۲٫شرایط راجع به سرمایه

  قانون گذار ایران هیچ حداقل و حداکثری برای سرمایه شرکت با مسئولیت محدود تعیین نکرده است.بنابراین ، سرمایه شرکت می تواند به هر میزانی باشد.نتیجه این وضع در حقوق ایران این است که شرکت با مسئولیت محدود ، علی الاصول هیچ گاه نمی تواند به سبب میزان سرمایه اش باطل اعلام گردد، برعکس آنچه در مورد شرکتهای سهامی وجود دارد.

  سرمایه شرکت تشکیل شده از سهم الشرکه های شرکا که ممکن است به هر میزانی باشد.با این وجود ، نمی تواند به شکل اوراق تجارتی قابل انتقال ، اعم از بانام یا بی نام درآید.( ماده ۱۰۲ ق.ت ) ؛ پذیره نویسی سهام این نوع شرکت نیز ممنوع می باشد.سرمایه شرکت می از آورده های نقدی یا غیر نقدی تشکیل شده است.
  ۲٫۱ آورده نقدی

  ماده ۹۶ قانون تجارت تشکیل شرکت با مسئولیت محدود را به پرداخت کلیه سرمایه نقدی موکول کرده است.برخلاف آنچه در شرکتهای سهامی اعتبار دارد ، قانون گذار حداقلی برای سرمایه مشخص ننموده و این گونه فرض کرده که وضع این قاعده می تواند تضمینی کافی برای طلبکاران در پرداخت طلبشان به وسیله شرکت باشد.

  قانون گذار شکل و تشریفات به خصوصی را جهت پرداخت سرمایه نقدی پیش بینی ننموده است و در نتیجه ، پرداخت ممکن است به هر شکلی باشد ،به شرط اینکه واقعی باشد.به این ترتیب ، پرداخت می تواند با پول نقد یا چک و یا با حواله حساب به حساب انجام شود، اما لازم نیست که برای پرداخت به شرکت ، حساب به خصوصی در بانک افتتاح گردد ، هر چند در عمل تشکیل دهندگان شرکتهای با مسئولیت محدود این کار را انجام می دهند و وجوه دریافتی از شرکا را در حساب مخصوصی واریز می کنند تا بعد از تشکیل شرکت استفاده شود.

  در هر حال پرداخت باید پیش از تشکیل شرکت صورت پذیرد و در صورتی که در مدت معقولی بعد از پرداخت بواسطه برخی از شرکا ، شرکت به دلیل عدم پرداخت سهم شرکای دیگر تشکیل گردد، شرکایی که سهم خود را پرداخته اند می توانند از دادگاه تقاضای استرداد وجه پرداختی را بدهد.
  ۲٫۲ آورده غیر نقدی

  علی الاصول آنچه در خصوص پرداخت سرمایه نقدی گفته شد ، در مورد آورده های غیر نقدی نیز صدق می کند.با این وجود ، در خصوص آورده های غیرنقدی هم صدق می کند.مع ذلک ، در خصوص آورده های غیر نقدی نکات چندی را در نظر گرفت.و آن اینکه آورده های غیر نقدی که صورت مال دارند.این آورده ها میبایست تقویم شوند و در شرکتنامه ،ارزش آن ها مشخص شود.تشکیل شرکت با مسئولیت محدود مشروط به تقویم و ارائه این اموال است.( مواد ۹۶ و ۹۷ ق.ت )

  البته ارائه باید به گونه ای باشد که شرکت بتواند هر تصرفی در مال انجام دهد.در خصوص شریکی نیز که صنعت خود را می آورد لازم به ذکر است که نظر به اینکه قانون تجارت ما منعی در آوردن صنعت به عنوان حصه ندارد باید این گونه به حساب بیاید که در حقوق ما آوردن صنعت به عنوان حصه در شرکت با مسئولیت محدود مجاز می باشد ، اما واضح است که ارائه این حصه در حقوق طلبکاران موثر نیست ، چه در تشکیل سرمایه موثر نیست ، بلکه جهت تعیین سهم شریک در سود شریک است.
  مزایای ثبت شرکت با مسئولیت محدود

      شرکت با مسوولیت محدود می تواند تنها با حضور ۲ شریک نیز تشکیل شود.
      برخلاف شرکتهای سهامی عام و خاص حداقل سرمایه برای این نوع شرکت پیش بینی نشده .
      در شرکت با مسئولیت محدود یک یا چند نفر مدیر ……… است از خارج از شرکا هم باشند برای مدت محدود یا نامحدود اداره شرکت را بر عهده می گیرند ( ماده ۱۰۴ ق . ت ) در صورتی که در شرکت سهامی عام حداقل پنج نفر و در شرکت سهامی خاص حداقل سه نفر مدیر برای مدت حداکثر ۲ سال انتخاب می شوند ماده ۱۰۷ و ۳ ( ل.ا.ق.ت ) و ۱۰۹ ( ق. ت )

  معایب شرکت با مسئولیت محدود

      پذیره نویسی و پرداخت تمام سهم الشرکه صوری می باشد و همچنین ورقه ای برای سهم الشرکه به صورت اوراق تجارتی قابل نقل و انتقال صادر نمی گردد.
      چون مسوولیت شرکا در حد سهم الشرکه آن ها می باشد اشخاص برای فرار از مسوولیت و عدم اجرای تعهدات خود این نوع شرکت را تشکیل می دهند.
      همچنین نقل و انتقال سهام آزادانه صورت نمی گیرد بلکه موکول گشته است به رضایت عده ای از شرکا که لااقل سه چهارم سرمایه را داشته باشد و اکثریت محدودی را نیز دارا باشد.همچنین این نقل و انتقال باید به موجب سند رسمی باشد. (ماده ۱۰۳ قانون تجارت)
      از خصوصیات دیگر شرکت علاوه بر آزادانه نبودن انتقال سهم الشرکه و محدودیت مسوولیت شریکان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
      چون شرکت سرمایه می باشد نه شخص پس با فوت یا ورشکستگی و یا محجوریت شرکا،شرکت منحل نمی گردد.
      مطابق ماده ۱۱۲ قانون تجارت هیچ شریکی را نمی توان مجبور به ازدیاد سهم الشرکه خود نمود و این کاملاَ منطقی و در تایید اصل پذیرش اراده سرمایه گذار در افزایش سرمایه می باشد.

  تفاوت شرکت سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود چیست؟

      در شرکت با مسئولیت محدود حداقل شرکا ۲ نفر است در حالیکه در شرکت سهامی خاص حداقل ۳ نفر سهامدار نیاز می باشد.
      سرمایه اولیه در شرکت با مسئولیت محدود تنها در اساسنامه قید می گردد و نیازی به افتتاح حساب و واریز وجه نمی باشد.در صورتی که در شرکت سهامی خاص ، سهامداران مکلفند که حداقل ۳۵ % از سرمایه اولیه را به حسابی به نام شرکت تودیع دهند و گواهی مربوطه به هنگام تشکیل شرکت ارائه گردد و ۶۵ % باقیمانده سرمایه در تعهد سهامداران بماند.
      انتخاب بازرس اصلی و علی البدل در شرکت سهامی خاص اجباری ولی در شرکت با مسئولیت محدود اختیاری است.
      مدت مدیریت مدیران در شرکت با مسئولیت محدود محدودیتی ندارد و اعضای شرکت می توانند مدت محدود یا نامحدود برای مدیران در نظر بگیرند اما در شرکت های سهامی خاص مدیران حداکثر به مدت دو سال انتخاب می شوند.
      اعضای هیات مدیره در شرکت با مسئولیت محدود ملزم به انتخاب روزنامه کثیرالانتشار نیستند اما انتخاب روزنامه کثیرالانتشار جهت درج آگهی دعوت شرکت در سهامی خاص الزامی است .
      مدیران شرکت با مسئولیت محدود را می توان از بین شرکاء یا خارج از آن ها انتخاب نمود اما در شرکت سهامی خاص مدیران باید حتماَ از میان سهامداران شرکت انتخاب شوند و یا بعد از انتخاب تعداد و سهام وثیقه ای که در اساسنامه معین شده است را تهیه و به صندوق شرکت تسلیم نمایند.
      تشکیل مجامع عمومی در شرکت با مسئولیت محدود شرایط مشکل تری دارد ، اما برای تشکیل مجامع عمومی شرکتهای سهامی خاص شرایط آسان تری در نظر گرفته شده است.
      واگذاری سهام در شرکتهای با مسئولیت محدود با توافق سه چهارم شرکا و پس از ثبت در دفتر خانه اسناد رسمی انجام می شود اما این امر در شرکتهای سهامی به شکل نقل و انتقال عادی سهام انجام می گیرد.
      حق رای در شرکت سهامی خاص به تعداد سهام و در شرکت با مسئولیت محدود به نسبت سرمایه خواهد بود.
      سرمایه در شرکت با مسئولیت محدود به سهام یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و شرکا فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات می باشد.
      نقل و انتقال سهم الشرکه در شرکتهای با مسئولیت محدود از طریق تنها تشکیل مجمع قابل انجام می باشد ولی در شرکت سهامی خاص برای نقل و انتقال سهام ابتدا واگذار کنندگان سهام و گیرندگان سهام به اداره دارایی مربوط به حوزه مالیاتی مربوط به شرکت مراجعه می کنند و پس از اخذ گواهی ۴%مالیات نقل و انتقال سهام از طریق تشکیل ممجتمع به همراه گواهی نقل و انتقال اخذ شده از دارایی کار خود را به انجام می رسانند.
      در صورتی که بخشی از شرکت را آورده های غیر نقدی تشکیل دهد تقویم این آورده ها در شرکت با مسئولیت محدود توسط شرکا صورت خواهد گرفت و مسئولیت صحت برآورد به عهده شرکا خواهد بود اما در شرکتهای سهامی خاص تقویم آورده های غیر نقدی توسط کارشناس رسمی دادگستری انجام خواهد گرفت.

  مشخصات سایر شرکتهای تجاری

      شرکت سهامی عام:در شرکت سهامی عام، حداقل شرکا ۵ نفر ؛ حداقل سرمایه ۰۰۰/۰۰۰/ ۵ ریال ؛حداقل هیئت مدیره یا مدیران ۵ نفر و مسئولیت شرکا به میزان مبلغ اسمی سهام هر شریک است.
      شرکت تضامنی :در شرکت تضامنی ،حداقل شرکا ۲ نفر ؛حداقل سرمایه محدودیت ندارد ؛حداقل هیئت مدیره یا مدیران یک نفر یا بیشتر و مسئولیت شرکا نامحدود است و هر شریک مسئولیت کامل دارد.
      شرکت نسبی :در شرکت نسبی ،حداقل شرکا ۲ نفر ؛حداقل سرمایه محدودیت ندارد ؛حداقل هیئت مدیره یا مدیران یک نفر یا بیشتر و مسئولیت شرکا به نسبت سهم الشرکه هر شریک است.
      شرکت مختلط سهامی :در شرکت مختلط سهامی ،حداقل شرکا ۲ نفر ؛حداقل سرمایه محدودیت ندارد ؛ حداقل هیئت مدیره یا مدیران یک نفر یا بیشتر و مسئولیت شرکا در شرکای ضامن نامحدود و در شرکای سهامی به میزان مبلغ اسمی هر شریک است.
      شرکت مختلط غیر سهامی :در شرکت مختلط غیر سهامی ، حداقل شرکا ۲ نفر ؛حداقل سرمایه محدودیت ندارد ؛ حداقل هیئت مدیره یا مدیران یک نفر یا بیشتر و مسئولیت شرکای ضامن نا محدود و شرکای غیر سهامی به میزان سهم الشرکه است.
       شرکت تعاونی :در شرکت تعاونی ، حداقل شرکا ۷ نفر ،حداقل سرمایه محدودیت ندارد ، حداقل هیئت مدیره یا مدیران ۳ تا ۷ نفر و مسئولیت شرکا در صورت سهامی بودن به میزان مبلغ اسمی هر سهامدار و در غیر سهامی با توجه به تراضی شرکا در اساسنامه است.

 • نظرات() 
 • دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

  انواع موسسات غیر تجاری

  نکاتی در مورد انواع موسسات غیر تجاری

  ثبت کریم خان در این مقاله در خصوص انواع موسسات غیر تجاری توضیح می دهد.علاوه بر شرکت هایی که در کار تجارت مشغول به کار می باشند قانون گذار نهاد حقوقی ویژه ایی را که شامل هویت حقوقی می باشد، برای انجام اموری که جنبه غیرتجاری دارد از قبیل کارهای ادبی یا علمی یا امور خیریه پیش بینی نموده است که به آن موسسه اعلام می شود. تشکیلات و موسسه های غیر تجاری، تمامی تشکیلات و موسسه هایی می باشند که به منظور مقاصد غیرتجاری تشکیل می شود اعم از آنکه موسسه ها و تشکیل دهندگان قصد انتفاع دارند یا ندارند. این موسسه ها ، فقط در زمینه امور خدماتی مشغول هستند و همان طور که گفته شد ، جنبه تجاری ندارند.

  انواع موسسات غیر تجاری

   

  • موسسه های غیرتجاری به دو بخش تقسیم می شوند:

  الف) موسسه های که قصد آن ها جلب منفت ها و تقسیم آن بین اعضاء خود نباشد. چنین موسسه هایی در اصطلاح موسسه های غیر انتفاعی اعلام می شوند. موسسه های خیریه و انجمن های اسلامی و تخصصی و احزاب و صندوق های قرض الحسنه و گروه های سیاسی را می توان جزموسسه های غیر انتفاعی به شمار آورد .

  ب) موسسه هایی که قصد آن ها جلب منافع مادی و تقسیم منافع ذکرشده بین افراد خود یا بقیه باشد مانند کانون های فنی و حقوقی و موسساتی که هدفشان دادن خدمات شهری از جمله فضای سبز و نظافت می باشد.

  کمترین تعداد شریک ها در موسسه های فوق نباید از دو نفر کم تر باشد واعلام سرمایه به هر مقدار مقدور می باشد . موسسه های غیر تجاری مانند موسسه های تجاری می بایست در تهران در اداره ثبت شرکت ها و در شهرستان ها در اداره ثبت شرکت های اداره ثبت به مرکز اصلی موسسه ثبت شوند و جهت ثبت آن تمامی فعالیت های ایجاد شرکت ها به همراه رعایت مواد آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسه های غیر تجاری که در سال ۱۳۳۷ تصویب شده است ، لازم می باشد.
  موسسه حقوقی کریم خان درحیطه ی ثبت اقسام شرکت و موسسه ، به دو صورت خدمات ارائه می دهد :

      با مشاوره دادن تخصصی کارشناسان حرفه ایی ، می تواند راهنمای شما باشد.
      تمامی روش ها را می تواند به وکالت انجام دهد تا با خیالی راحت تمامی امور ثبتی شما در سریع ترین زمان انجام می شود.

 • نظرات() 
 • دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

  آثار و فواید ثبت تجاری چیست ؟

  فواید ثبت تجاری

  موسسه حقوقی ثبت کریم خان در این مقاله در خصوص فواید ثبت تجاری سخن می گوید.

  آثار و فواید ثبت تجاری چیست ؟

  ثبت تجاری ضمانت دهنده آثار و فواید زیر است :
  ۱- احراز شرایط تاجر

  ثبت تجاری موئد احراز شرایط فرد برای تجارت می باشد . واضح و مبرهن است فردی که نسبت به ثبت اقدامات تجاری خود عمل نکند از نگاه قانون تاجر محسوب نمی شود .
  ۲- اثبات فعالیت تجاری

  تاجر با ثبت اقدامات تجاری خود ، تجاری بودن اقدامات خود را محرز وثابت می کند .
  ۳- شفافیت اطلاعات تجاری

  ثبت اقدامات تجاری در زمینه شفاف سازی اطلاعات تجاری و تجار را برای مراکز مربوطه و نیز جامعه تجار آماده می کند .
  ۴-آسان شدن رسیدگی به عملکرد دربردارنده مالیات

  ثبت فعالیت های تجاری موجبات شناسایی اقدامات و آسان بودن رسیدگی به اظهارنامه مالیاتی مودیان مرتبط را دنبال خواهد کرد .
  ۵-آماده سازی بستر مناسب برای اعطای امتیازات تجاری

  اعطای تسهیلات بانکی برای حمایت از تجارت و تولید ، کاهش یا معافیت مالیاتی برای بعضی اقدامات مانند صادرات و اعطای جوایز صادراتی ، ورود ماشین آلات ، تجهیزات و مواد اولیه لازم و مانند آن از دیگر فواید قابل تصور برای ثبت اقدامات تجاری به حساب می آید .
  ” ارائه خدمات حرفه ای ثبتی در دپارتمان حرفه ایی ثبت شرکت کریم خان “

 • نظرات() 
 • دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

  انواع مالکیت فکری یا مالکیت معنوی

  توضیحی اجمالی در خصوص انواع مالکیت فکری یا مالکیت معنوی

  موسسه حقوقی ثبت کریم خان در این متن در خصوص مالکیت معنوی و فکری و انواع آن سخن می گوید.

  موضوع مالکیت معنوی در حقیقت ترکیبی از تراوشات ذهنی و ابتکارات انسان است که مضاف بر بعد معنوی آن ، از ارزش اقتصادی برخوردار است ، مانند اینکه شخصی کتابی را تالیف کند.این کتاب مضاف بر حق مالی که برای مولف به وجود می آورد بعد معنوی هم دارد که ممکن است برای او بسیار ارزشمندتر از جنبه مادی اثر باشد.به همین سبب ارزش مادی و معنوی مالکیت های معنوی، هم در در حقوق ملی کشورها و هم در حقوق بین الملل، پیش بینی ها و اقداماتی به منظور حمایت از آن شکل گرفت و سازمانی به نام سازمان جهانی مالکیت فکری world intellectual property organization ) ) موسوم به( wipp ) تاسیس گردید و در آن معاهده های گوناگونی مانند کنوانسیون ” برن ” جهت حمایت از آثار ادبی و هنری (copyright) و معاهده پاریس به منظور حمایت از مالکیت صنعتی منعقد شد.

  انواع مالکیت فکری یا مالکیت معنوی

   

  مالکیت فکری یا معنوی دارای دو بخش کلی است:

      مالکیت صنعتی
      حقوق مولف ، مصنف و هنرمند

  مالکیت صنعتی شعبه ای از حقوق تجارت می باشد که حقوق غیرمادی ناشی از علائم مشخص کننده از جمله : علائم تجاری یا صنعتی و یا خدماتی ، اسم تجاری ، سمبل یا علامت و مشخصات منشاء کالا را مطالعه نموده است و به حقوق حاصل از خلاقیت و نوآوری از جمله : ورقه های اختراع ، گواهی اشیاء مصرفی و همچنین به اشکال و ترسیمات و مسائل در خصوص رقابت نامشروع و سوء استفاده از حقوق مالکیت صنعتی می پردازد.

  این روزها ، مالکیت صنعتی چه در حقوق داخلی و چه در سطح بین المللی، به دلیل الزامات بازرگانی بین المللی و روابط اقتصادی کشورها با یکدیگر ، به صورت جدی حمایت شده و به مخترع مبتکر، و بالاخره به شخص خلاق امکان می دهد که منحصراً علامت یا اختراع خود را مورد استفاده قرار دهد و فرد متجاوز به حقوق خود را بواسطه حقوقی یا جزایی تحت تعقیب قانونی قرار دهد. ( مواد ۵۲۸ تا ۵۳۰ ق. م. اسلامی – تعزیرات )

  “موسسه حقوقی ثبت کریم خان ”
  مجموعه ای متشکل از برترین متخصصان با بهره گیری از خدمات بهینه

 • نظرات() 
 • دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

  تغییر در مالکیت اختراع ، ثبت طرح صنعتی یا علائم تجاری در صلاحیت کدام مرجع است؟

  توضیحاتی در خصوص تغییر در مالکیت اختراع،ثبت طرح صنعتی و یا برند

  موسسه حقوقی ثبت کریم خان در این مطلب در خصوص تغییر در مالکیت اختراع ، ثبت طرح صنعتی یا علائم تجاری توضیح می دهد.

  مطابق با ماده ۴۸ قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری ؛ هرگونه تغییر در مالکیت اختراع ، ثبت علائم تجاری یا ثبت طرح صنعتی یا علامت جمعی یا حق مالکیت ناشی از تحویل اظهارنامه مربوط ، مطابق درخواست کتبی هر ذی نفع از ” اداره مالکیت صنعتی ” انجام شده و ثبت گردد و جز در مورد تغییر مالکیت اظهارنامه به واسطه اداره ذکرشده آگهی می شود. تاثیر این گونه تغییر نسبت به اشخاص ثالث مربوط به تحویل درخواست ذکرشده می باشد .

  تغییر در مالکیت اختراع ، ثبت طرح صنعتی یا علائم تجاری در صلاحیت کدام مرجع است؟

   

      نکته :

  هر نوع تغییر در مالکیت ثبت یک علامت جمعی یا مالکیت اظهارنامه مرتبط با آن به شرط توافق و رضایت قبلی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است.
  هر نوع تغییر در مالکیت نام تجاری می بایست همراه با انتقال موسسه یا بخشی از آن که با نام ذکرشده شناخته می شود ، انجام گیرد .
  تغییر در مالکیت علامت جمعی یا ثبت علامت چنانچه در مواردی از قبیل ماهیت ، مراحل ساخت ، مبدا ، تناسب یا خصوصیات با قصد خدمات یا کالاها موجب عوام فریبی یا گمراهی شود ، فاقد اعتبار است.

  “گروه ثبت کریم خان ” مجموعه ای دربرگرفته از حرفه ایی ترین کارشناسان با استفاده از خدمات بهینه

 • نظرات() 
 • دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

  ثبت علامت تجاری گروهی

  مفهوم علامت تجاری گروهی

  علامت تجاری گروهی ، به هر نشان قابل نمایشی اطلاق می شود که توسط اعضای یک گروه تجاری یا حرفه ای ، جهت تمایز کالا و خدمات اعضای آن گروه از کالا یا خدمات دیگران مورد استفاده قرار می گیرد. این علامت ، نوع خاصی از علامت تجاری می باشد که گروه ویژه ایی را به تولید آن کالا یا خدمات مورد نظر ، معرفی می نماید.

  ثبت علامت تجاری گروهی

  قوانین ثبت علامت تجاری گروهی مطابق موارد زیر می باشد:

      علامت توسط یک گروه مورد درخواست قرار می گیرد.
      علامت گروهی بر خلاف درخواست ثبت علامت تجاری ، ممکن است دربرگیرنده ی مواردی باشد که نشان دهنده ی مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات مرتبط باشد.
      خلاف اخلاق حسنه و نظم عمومی نباشد.
      علامت نباید گمراه کننده باشد.
      قوانین مربوط به چگونگی استفاده از علامت نیز می بایست در اداره ثبت علائم تجاری ثبت شود. مانند شرایط استفاده از علامت ، افرادی که مجاز به استفاده از علامت هستند و …

  “گروه متخصص کریم خان ” مجموعه ای متشکل از برترین متخصصان با بهره گیری از خدمات بهینه

 • نظرات() 
 • دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

  تفاوت اوراق قرضه با سهام و با اوراق مشارکت


      تفاوت اوراق قرضه با سهام

  موسسه حقوقی ثبت کریم خان در این بخش از مقاله تفاوت اوراق قرضه با سهام را در اختیار شما قرار می دهد.

      سهام جزیی از دارایی شرکت به حساب می آید ، اما اوراق قرضه جزو بدهی شرکت می باشد.
      دارندگان اوراق قرضه علی رغم دارندگان سهام حق رای و اداره شرکت را ندارند و طلب کار شرکت می باشند.
      برخلاف سهام پذیره نویسی و خرید اوراق قرضه عمل تجاری نمی باشد. ( ماده ۵۴ ل.ا.ق.ت )
      برای صدور سهام شرایط درج شده در مواد ۵۵ و ۵۶ ل .ا . ق. ت که برای منتشر کردن اوراق لازم نیست ، مورد نیاز نمی باشد .

  تفاوت اوراق قرضه با سهام و با اوراق مشارکت

      تفاوت اوراق مشارکت و اوراق قرضه

  اوراق مشارکت و اوراق قرضه به لحاظ ماهیتی شبیه به هم می باشند ، با این تفاوت که وجوهی که از فروش اوراق مشارکت به دست می آید می بایست در طرح های معین شده صرف شود اما در مورد اوراق قرضه ناشر می تواند هرطور صلاح می داند اقدام کند به این خاطر که وجه اوراق قرضه به ناشر تملیک می شود اما در مورد اوراق مشارکت دارنده آن با ناشر شریک می گردد. به این معنا که دارندگان اوراق قرضه طلب کار شرکت محسوب می شوند اما دارندگان اوراق مشارکت شریک مدنی شرکت یا موسسه ناشر محسوب شده و در سود حاصل از اجرای طرح به نسبت قیمت اسمی و مدت زمان شراکت دارای سهم می شوند. بازپرداخت اصل و سود علی الحساب در اوراق مشارکت می بایست موردضمانت قرار گیرد ولی در اوراق قرضه این ضمانت وابسته به ناشر می باشد .

  ” ارائه خدمات حرفه ای ثبتی در کادر حرفه ای ثبت شرکت کریم خان “

 • نظرات() 
 • دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

  اخذ گواهینامه HSE
  content راهنمای ثبت شرکت
  امتیاز به این مطلب
  توضیحاتی در خصوص گواهینامه HSE

  گواهینامه HSE-MS دربردارنده دو بخش MS , HSE خلاصه شده Health Safety Environment Management System به مفهوم سیستم مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست است که توضیح دهنده ی دو استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای OHSAS 18001 و سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001 است.

  اخذ گواهینامه HSE

   

  این سیستم، تمامی خطرات دربردارنده ی ایمنی و بهداشت شغلی و زمینه های زیست محیطی را شناسایی کرده و آن ها را تحت کنترل قرار داده و با فعالیت های تاثیرگذار و اثربخش آن ها را حذف و یا کم تر می کند .

  هر سازمانی که دارای گواهینامه HSE می باشد، به این معناست که آن سازمان، تمامی مقررات مرتبط با محیط زیست و همین طور تمامی مقررات مرتبط با ایمنی و بهداشت شغلی کارکنان خود را در نظر می گیرد.

  موسسه ثبت کریم خان در ادامه مزایای اخذ گواهینامه HSE برای شرکت های پیمانکاری را به شما یادآوری می کند.

   از جمله مزیت های دریافت گواهینامه HSE برای شرکت های پیمانکاری شامل موارد زیر می باشد :

      ارزیابی میزان ریسک برگرفته از اجرای اقدامات مربوط با خدمات و محصولات
      تشویق کردن کارکنان برای زیاد تر کردن اعتماد آن ها نسبت به مدیریت به وسیله تلاش برای آماده سازی محیط کاری امن
      حذف و کم کردن میزان ریسک مربوط با خطرات و کاهش و حذف جنبه های زیست محیطی
      کم کردن آسیب های مستقیم و غیر مستقیم حوادث
      کم کردن آسیب های جانی و نقص عضو و کارکنان در محیط کار

  شرایط ومرحله های دریافت گواهینامه HSE-MS می تواند مطابق نیاز واقعی مجموعه متقاضی دارای تعریف های مختلفی باشد. این صدور مطابق سفارش خود مشتریان بر اساس هدف های مختلفی انجام می گیرد. چنانچه سازمانی هدف گرفتن گواهینامه های مرتبط با اعتباردهی مرجع هایی که اعتبار می دهند را داشته باشد، باید دو استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی ISO 14001 و بهداشت حرفه ای OHSAS 18001 را هم زمان دریافت کند .

  لازم به ذکر است جهت پیاده سازی و طراحی سیستم مدیریت HTS لازم است در شروع و یا به طور همزمان سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 نیز پیاده سازی و طراحی شود .

  از انتخابتان متشکریم *

 • نظرات() 
 • دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

  ثبت علامت تجاری گروهی


  علامت گروهی ، به هر نشان قابل نمایشی اطلاق می شود که توسط اعضای یک گروه تجاری یا حرفه ای ، جهت تمایز کالا و خدمات اعضای آن گروه از کالا یا خدمات دیگران مورد استفاده قرار می گیرد. این علامت ، نوع خاصی از علامت تجاری می باشد که گروه ویژه ایی را به تولید آن کالا یا خدمات مورد نظر ، معرفی می نماید.

  ثبت علامت تجاری گروهی

   

  قوانین ثبت علامت تجاری گروهی مطابق موارد زیر می باشد:

      علامت توسط یک گروه مورد درخواست قرار می گیرد.
      علامت گروهی بر خلاف درخواست ثبت علامت تجاری ، ممکن است دربرگیرنده ی مواردی باشد که نشان دهنده ی مبدا جغرافیایی کالاها یا خدمات مرتبط باشد.
      خلاف اخلاق حسنه و نظم عمومی نباشد.
      علامت نباید گمراه کننده باشد.
      قوانین مربوط به چگونگی استفاده از علامت نیز می بایست در اداره ثبت علائم تجاری ثبت شود. مانند شرایط استفاده از علامت ، افرادی که مجاز به استفاده از علامت هستند و …

  “گروه متخصص کریم خان “

  مجموعه ای متشکل از برترین متخصصان با بهره گیری از خدمات بهینه

 • نظرات() 
 • دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

  شرایط و مدارک ثبت شرکت ساختمانی

  بررسی شرایط و مدارک ثبت شرکت ساختمانی

  شرکت ساختمانی به شرکت هایی اطلاق می شود که برای انجام امور ساختمانی و پیمانی شکل می گیرند که بسته به نوع نیاز متقاضی می تواند به صورت سهامی خاص یا مسئولیت محدود ثبت شود.فعالیت درحیطه کارهای ساختمانی به سبب وسعت دامنه، عموماً به شکل دسته جمعی انجام می پذیرد.بنابراین به منظور ورود در این حوزه، مهم ترین کاری که باید انجام دهید ثبت شرکت است. ثبت شرکت ساختمانی با یکی از موضوعات پیمانکار سازه های نفت وگاز و پتروشیمی، ابنیه، تأسیسات، برق و الکترونیک، نیرو، آب و فاضلاب، فضای سبز و… در قالب شرکت سهامی خاص و یا بامسئولیت محدود صورت می گیرد. البته به سبب اعتبار بیشتر شرکت سهامی خاص، از نظر شرکت در مناقصات بهتر است این شرکت در قالب شرکت سهامی خاص ثبت شود.

  شرایط و مدارک ثبت شرکت ساختمانی

   

      شرایط لازم جهت ثبت شرکت ساختمانی سهامی خاص

      حداقل ۳ نفر عضو+۲ نفر بازرس ( بازرسین نباید از اعضا باشند)
      حداقل سرمایه:۱۰۰۰۰۰ تومان
      حداقل ۳۵ درصد سرمایه به طور نقدی پرداخت شود.

      مدارک لازم ثبت شرکت ساختمانی سهامی خاص

      کپی شناسنامه و کارت ملی
      اصل گواهی عدم سوءپیشینه
      امضای اقرارنامه
      مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع

  شما می توانید تنها با تحویل مدارک ذکرشده نزد موسسه ی حقوقی کریم خان، از کلیه ی خدمات فوق العاده ما نهایت استفاده را ببرید. کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان،امور ثبتی شما را انجام می دهند.

      شرایط ثبت شرکت ساختمانی با مسئولیت محدود

      اعضای شرکت حداقل ۲ نفر
      سرمایه ی لازم حداقل یک میلیون ریال
      تعهد یا پرداخت کل سرمایه

      مدارک ثبت شرکت ساختمانی با مسئولیت محدود

      کپی کارت ملی و شناسنامه
      اصل گواهی عدم سوءپیشینه
      امضای اقرارنامه
      مجوز در صورت مجوزی بودن موضوع

  دفتر حقوقی کریم خان در زمینه ثبت شرکت ساختمانی، به دو صورت خدمات ارائه می دهد :

      با دادن مشاوره تخصصی لازم ، می تواند به شما راهنمایی کند .
      تمام مراحل را می تواند به وکالت انجام دهد تا با ذهنی راحت و آسوده تمامی امور ثبتی شما در کم ترین زمان ممکن انجام شود.

 • نظرات() 
 • دوشنبه 30 اردیبهشت 1398

  چگونه می توان از اختراعات ثبت شده استعلام گرفت؟

  استعلام اختراعات ثبت شده

  طبق ماده ۱ قانون ثبت اختراعات ، علائم تجاری و طرح های صنعتی ، اختراع حاصل تفکر و خلاقیت فرد یا اشخاصی می باشد که برای نخستین بار فرآیند یا فرآورده ای ویژه را تحویل می دهد و مساله ایی را در یک فن ، حرفه ،صنعت ، فناوری و امثال آن ها حل کند.

  چگونه می توان از اختراعات ثبت شده استعلام گرفت؟

  اختراعی می تواند به ثبت برسد که دربردارنده خلاقیت جدید و در صنعت کاربرد داشته باشد. خلاقیت جدید شامل می شود از آنچه که قبلا در صنعت یا فن وجود نداشته و برای دارنده مهارت عادی در فن ذکرشده واضح و مبرهن نباشد و از نظر صنعتی ، اختراعی استفاده یا کاربرد داشته باشد که در رشته ای از صنعت قابل کاربرد یا ساخت باشد. منظوراز صنعت ، معنای وسیع آن می باشد ودربردارنده ی مواردی نظیر کشاورزی ، صنایع دستی ، خدمات و ماهیگیری نیز می شود. ( ماده ۲ قانون ثبت اختراعات ، علائم تجاری و طرح های صنعتی )

  درنتیجه مطابق قانون ذکر شده،درصورتی که اختراعی قبلا ثبت شده باشد دیگر امکان به ثبت رسیدن را ندارد.به همین دلیل ،برای جلوگیری از رد شدن اختراعی که پیشنهاد شده است ، می بایست قبل از اقدام به ثبت از اختراع موردنظر استعلام گرفت .

      روش های استعلام اختراع

  با رجوع به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور از اختراعات ثبت شده می توان استعلام گرفت.
  همین طور برای جستجوی اختراعات در سامانه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می توان به آدرس http://sabt.gov.ir/patent/patentlist.aspx رجوع کرد.

  لازم به یادآوری می باشد ، متقاضیان عزیز به منظور جستجوی اختراع های ثبت شده در امریکا و اروپا می توانند به نشانی HTTP://google.com/patents رجوع کنند.

      مطابق قانون کدام اختراعات از زمینه ی حمایت خارج می باشند ؟

  به موجب ماده ۴ قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری موارد زیر از زمینه ی حمایت از اختراع خارج است :

      الف -کشفیات ، آثار هنری و نظریه های علمی روش های ریاضی
      ب- قواعد ، طرح ها یا روش های انجام کار تجاری و سایر فعالیت های اجتماعی و ذهنی
      ج- روش های معالجه و تشخیص بیماری های انسان یا حیوان
      این بند دربردارنده ی فرآورده های مطابق با تعریف اختراع و قابل کاربرد در روش های یادشده نمی شود .
      د- منابع ژنتیک و اجزاء ژنتیک تشکیل دهنده آن ها و همچنین فرآیندهای بیولوژیک تولید آن ها
      ه- چیزی که قبلاَ در صنایع و فنون پیش بینی شده باشد.
      صنعت یا فن قبلی عبارت است از هر چیزی که در گوشه ایی از دنیا ازروش انتشار کتبی یا شفاهی یا از طریق کاربرد عملی و یا هر راه دیگری ، قبل از درخواست و یا در موارد حق تقدم ناشی از اظهارنامه ثبت اختراع فاش شده باشد .
      چنانچه فاش شدن اختراع طی مدت شش ماه پیش از تاریخ درخواست یا در موارد لازم قبل از تاریخ حق تقدم اختراع انجام شده باشد، از ثبت جلوگیری نخواهد کرد ..
      و- اختراعاتی که استفاده از آن ها با موازین شرعی یا اخلاق حسنه یا نظم عمومی مغایرت داشته باشد.

  در شرکت ثبت کریم خان ، مشاوران ارشد به شما در زمینه ی اختراعات مشاوره لازم را خواهند داد و شما را راهنمایی خواهند کرد .

 • نظرات() 
  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2  
  ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو